Paskolos būstui: imti ar laukti?

Šiandien, kuomet kalbama apie pokyčius būsto ir būsto paskolų rinkoje, daug diskusijų kelia klausimas: imti būsto paskolą, ar palaukti? Vieningo atsakymo neturi net labiausiai patyrę ekspertai ir tam yra begalė priežasčių, kurių pagrindas – niekas nežino, bus geriau rinkoje ar ne.

Daug klausimų kelia svyruojantys užsienio valiutų kursai, diskusijos dėl naujų reikalavimų, tačiau realiai žmonės vis tiek linkę rinktis pagal savo poreikius. Retas asmuo būstą su paskolą perka skaičiuodamas tai kaip verslo idėją, ypač dabar, kuomet nuomos rinkoje juntamas ir kainų mažėjimas, ir ypač didelė konkurencija. Taigi, dauguma žmonių nelaukia nežinia ko ir perka būstą jei jis jiems reikalingas. Kadangi savų santaupų dauguma neturi tiek, kad užtektų būsto įsigijimui, pirkdami kreipiasi ir dėl paskolos.

Investuotojai jau gali šiek tiek daugiau paskaičiuoti ir apgalvoti, tačiau jie, ypač tie, kurie tuo užsiima ne pirmus metus, retai kada atsižvelgia į ekonomistų hipotezes, nes turi savas apskaičiavimo ir nuspėjimo gudrybes. Ar jos tikslios - dar vienas diskusijų klausimas, nes tai tik spėjimai ir nuomonė.

Laukti ir šiuo metu atsisakyti būsto paskolos tikintis, jog nekilnojamas turtas keliais procentais atpigs gal ir būtų logiška, tačiau įvertinkime, kiek pasikeis kaina. Jei Jums patinkantis būstas šiuo metu kainuoja 75 tūkst. eurų, o tikitės, jog po metų jo kaina sumažės 6 procentais (tai gana geras rezultatas), bet nesikeis esamos paskolų būstui sąlygos, tai jo kaina turėtų būti 70400 eurų, arba 4600 eurų mažiau. Tuo tarpu metus Jums teks gyventi nuomojame būste, mokant 300 eurų / mėn., arba 3600 eurų per metus. Tai reiškia, jog laukdami ir gyvendami nuomojame būste sutaupysite ne daugiau 1000 eurų. Ar tai verta? Klausimas puikiai tinka Jūsų apmąstymams šeimoje. Neatmeskite ir rizikos, jog kainos gali pasikeisti ir į kitą pusę ar pabrangti paskolos ir t. t.

Turintiems nuosavą būstą nuomos išlaidos atkrenta, tačiau kartu su norimo pirkti verte krenta ir jų būsto vertė - išimtys pasitaiko tik retkarčiais. Kaip matote, sunku nuspręsti, verta laukti ar ne. Sutaupyti gali pavykti, tačiau galimas ir kitas scenarijus, tad jei planuojate kreiptis dėl paskolos būstui sau, o ne investicijoms, tai verčiau vadovaukitės poreikiais.