Mažos bazinės palūkanos ar FRS investicijos, kas aktualiau investuotojams?

bankasDauguma iš mūsų JAV Federalinio rezervo sistemą suprantame tik kaip monetarinės politikos "kalvį", naudojant bazinę paskolų palūkanų normą. Tačiau kaip rodo investuotojų apklausa, daugumai šiai dienai labiau rūpi ne bazinių palūkanų dydis, o tai kur yra nukreipiamos FRS sistemos lėšos. FRS savo disponuojamas lėšas investuoja į įvairius vertybinius popierius, dažniausiai valstybių ar įmonių skolos vertybinius popierius (obligacijas), tokios investicijos neretai sulaukia ganėtinai prieštaringo vertinimo ir įvairių finansų ekspertų.

Jungtinių Valstijų federalinio rezervo sistema (FRS) savo pinigų politikoje gali padaryti klaidą, mano fiksuoto pajamingumo finansinių priemonių prekiautojai ir jie turi omenyje ne palūkanų normų didinimą. Kur kas didesnį rūpestį rinkai kelia JAV centrinio banko investicijos į obligacijas, kurios buvo atliktos dar krizės laikotarpiu.

Nuo 2017 metų spalio mėnesio FRS nuosekliai mažina vyriausybės ir hipotekos obligacijų apimtį savo balanse. Tačiau, spartėjant šiam procesui, vienos nakties paskolų rinkose, kuriose didėja trumpalaikio finansavimo paklausa, atsiranda netikėtas šalutinis poveikis. FRS atstovai neigia, kad JAV centrinio banko veiksmai prisidėjo prie šių pokyčių, ir mini įvairius techninius veiksnius.

Tačiau Volstrite vis daugėja ekspertų, kurie tuo netiki, pažymi agentūra „Bloomberg“. Aršiausi kritikai sako, kad FRS turi sulėtinti balanso mažinimo procesą arba jį sustabdyti, antraip centrinis bankas atsiims per daug lėšų iš bankų sistemos, išprovokuos kintamumo rinkoje šuolį ir pakirs savo galimybes kontroliuoti palūkanų normas. „FRS neigia tai, kas yra akivaizdu, – sako investicinio banko „TD Securities“ ekspertė Priya Misra (Prija Misra). – Jeigu FRS toliau mažins balansą, pasijus išteklių stoka.

“ Kada bus užbaigtas FRS balanse esančio turto mažinimo procesas, JAV centrinis bankas nėra aiškiai nurodęs. P. Misros vertinimais, tai įvyks iki 2019 metų gruodžio, tačiau ji nenustebtų, jeigu tai nutiktų ir anksčiau. Jeigu FRS vertybinių popierių portfelį dabartiniu tempu mažins iki kitų metų pabaigos, turto apimtis nuo dabartinių 4,1 trln. JAV dolerių (ir anksčiau pasiekto aukščiausio 4,5 trln. JAV dolerių lygio) sumažės iki maždaug 3,7 trln. JAV dolerių. Tačiau ji bus didesnė negu prieš krizę, kuomet sudarė 900 mlrd. JAV dolerių.