Nuo vasario 1 dienos - būtinųjų banko paslaugų krepšelis

Jau nuo 2017 metų Vasario 1 dienos įsigalioja ilgai diskusijas kėlęs būtinųjų banko paslaugų krepšelis ir pagrindinės mokėjimo sąskaitos paslauga. Tai ribota kasmėnesinė suma, už kurią bankai ir kredito unijos turės suteikti tam tikras paslaugas. Ką verta žinoti?

Kaina – ne daugiau 1,5 euro per mėnesį. Tokios yra paslaugos kainos lubos, tai reiškia, kad už pagrindinę sąskaitą ir būtinąsias banko paslaugas (jei klientas nepageidauja paslaugų rinkinio išplėsti) gali būti imama ne daugiau kaip 1,5 euro per mėnesį suma.

Bankai laisvai gali rinktis taikyti ir mažesnį mokestį. Nepasiturintiems asmenims, apie kuriuos informaciją bankams perduos Socialinės paramos šeima informacinės sistemos, taikoma 50% nuolaida, tad krepšelio kaina negalės būti didesnė nei 0,75 euro.

Apie banko paslaugų krepšelio įvedimą yra kalbame ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje. Kaip teigiama kreditus.lv/atrie-krediti svetainėje, kaimynai taip pat rimtai svarsto riboti komercinių bankų apetitą ir įvesti fiksuotą kainą už tam tikras paslaugas. Latvijoje galima rasti beveik visus bankus, kurie veiklą vykdo ir Lietuvoje. Ne paslaptis, kad dauguma Skandinaviško kapitalo bankų yra dominuojantys visose trijose Baltijos šalyse. Dėl šios priežasties tikimasi, kad sprendimai kurie bus įgyvendinti vienoje šalyje, lengviau prigis ir kitoje.

Bent 10 nemokamų pervedimų į bet kurį Lietuvos ar Europos ekonominės erdvės banką eurais privalės būti įskaičiuota į šį mokestį. Įskaitymų kiekis yra neribojamas ir negali būti apmokestinamas. Mokestis už įeinančius pavedimus buvo sukėlęs labai daug neigiamos reakcijos iš klientų.

Priminsime, kad Lietuvos Bankas paskutiniu metu priėmė ir nemažai kitų sprendimų kurie apriboja finansinio sektoriaus įmonių veiksmus. Visų pirma tai plačiai nuskambėjęs atvejis, kuomet buvo priimtas sprendimas itin ženkliai riboti smulkiųjų vartojimo kreditų išdavimą. Kitas gerai žinomas atvejis, kurį savo "kailiu" pajuto ne vienas Lietuvos gyventojas tai būsto paskolų ribojimas. LB nustatė minimalaus pradinio įnašo dydį bei maksimalų būsto paskolos laikotarpį.

Kas mėnesį banko klientai užsisakę būtinų banko paslaugų krepšelį (ši paslauga nėra privaloma) turės galimybę nemokamai bankomatuose išgryninti iki 550 eurų. Į 1,5 euro mėnesinio mokesčio sumą įskaičiuotas ir banko sąskaitos atidarymo, uždarymo, tvarkymo mokestis, el. bankininkystės prisijungimo priemonė, mokėjimo kortelės išdavimas ir administravimas, neriboti atsiskaitymai Lietuvos prekybos vietose bei kitose Europos ekonominės erdvės prekybos vietose.

Toks ribojimas yra labai naudingas aktyviai naudojantis banko paslaugomis, tačiau kai kurie žmonės dėl to gali patirti daugiau išlaidų. Nors visų didžiųjų bankų pasiūlymai yra ganėtinai panašūs, vertėtų atidžiai palyginti Jus dominančių bankų siūlymus, o jei kaip tik renkatės banką, pagal šį krepšelį ar kitas paslaugas, priklausomai nuo to, kas Jums aktualiau, galėsite lengviau pasirinkti sau tinkamą banką. Dabar bankų mokesčiuose atsiranda kiek daugiau aiškumo. Nepamirškite, jog pastebėję banko nesąžiningus įkainius galite kreiptis į Lietuvos banką - jis kontroliuoja bankų veiklą mūsų šalyje. Beje, toks krepšelis yra būtinas ne tik bankams, bet ir kredito unijoms.